דיסלקסיה ? אני זוכר הכל בעל פה

13.7.2015

יהודה יוגד הוא אדם רב פעלים, פעיל חברתי וחבר במועצת העיר כפר סבא וכן גם מאובחן בדיסלקסיה ודיסגרפיה; לקות קריאה ולקות כתיבה. בראיון הוא מתאר את האופן בו הוא התמודד עם קושי הקריאה תחושותיו לאורך השנים.

 

יהודה מספר כי הוא נולד וגדל בכפר סבא לאורך השנים חווה קשיי קריאה וכתיבה. קושי בקריאה מכונה דיסגרפיה. הוא מאובחן מכיתה ד' ורואה את הדיסגרפיה כנגזרת של הדיסלקסיה. 

 

קריאה נוספת:

שלום כיתה א' - מיכל דליות 

החיבוק והסיפוק שבאיפוק : הורות לילדים עם ADHD - ענת אימבר, מדריכת הורים ממכון אדלר

מתי כדאי לפנות לקלינאית תקשורת ? - ענבל בלייך-רמר, קלינאית תקשורת

 

יהודה מספר "עבודה משרדית פשוטה קשה לי, אם יש צורך אני אקרא אך אני מעדיף לשלם על סיוע... אם אני כותב מילה אני יודע אם אני כותב אותה נכון אבל אני לא יודע איך לתקן. אני מנסח את המשפט בהתבסס על המילים שאותם אני יודע לכתוב. כשאני נתקל במילים בודדות אני אשאל או אבדוק באינטרנט את האופן בו זוכרים אותה"

 

הילדות של יהודה לכאורה מהצד נראית ילדות נורמטיבית אך לאחר ששומעים את תחושותיו הפנימיות מגלים כי היה צריך להשקיע מאמץ רב בהסתרת הלקות. יהודה מספר "אני גדלתי בתחושה של ילד חכם, תמיד הגשתי שאני יודע הרבה לעומת הסובבים אותי וכשהחלו הבעיות בכיתה א' מערכת החינוך זיהתה אך לא לחלוטין טיפלה"

 

"יש לי זיכרון שמיעתי טוב, אני זוכר שהייתי מעתיק מחבר את שיעורי הבית אות אחר אות מבלי לדעת בדיוק מה כתוב. הפכתי למאוד מיומן בהעתקה וכשכולם ידעו לכתוב אני ידעתי להעתיק. נעזרתי ביכולת הטכנית שלי. הרצון להשתלב הוביל אותי לרמות בשיעורי הבית, לעגל פינות ולעבוד על כל העולם. התחושה שלי בתקופה זו היתה של הסתרה"

 

במהלך הראיון הבחנתי בכך שיהודה מודע לצדדיו החזקים והפחות חזקים. יהודה תאר זאת כך: "נוצר פער גדול בין הדברים שאני יכול לשפר לבין הדברים שאני לא יכול לשפר ואני מאמין ומשפר את מה שאני יכול. כך לדוגמא, במהלך שירותי בצהל כתבתי ספר הדרכה תוך מעקף של הקושי שלי".

 

 

Please reload

דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

טיפול רגשי משולב אסטרטגיות למבוג...

1/10
Please reload

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות

Please reload

כתבה בהזמנה

איך לשפר את הקריאה?

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר. אין לעשות כל שימוש בתוכן | המידע באתר אינו מחליף ייעוץ רפואי וחוות דעת מקצועית |