משחקי הוראה מתקנת

​​​

הורים יקרים, רבים מאתנו מוציאים כספים על משחקים להעשרה קוגניטיבית ולקידום ילדים המאובחנים בלקות למידה כגון: דיסלקסיה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה או במקרה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD).


בכתבה קצרה אציע לכם מספר משחקים לימודיים שיעזרו לילדיכם בעלות כמעט אפסית. במשחקים אלו משתמשים בתחום ההוראה המתקנת. כמובן שאת המשחקים ניתן להתאים לגילים השונים. בכתבה זאת אנסה לתת טיפים להתאמת המשחקים לרמות השונות.


קריאה נוספת:

שלום כיתה א' - מיכל דליות

החיבוק והסיפוק שבאיפוק : הורות לילדים עם ADHD - ענת אימבר, מדריכת הורים ממכון אדלר

מתי כדאי לפנות לקלינאית תקשורת ? - ענבל בלייך-רמר, קלינאית תקשורת


אתחיל במלחמת מילים. תלמידים רבים אוהבים את המשחק הנודע "מלחמה" משחק קלפים בו מחלקים לשני הצדדים קלפים בה מספר שווה של קלפים לכל צד. שני הצדדים הופכים את הקלפים שלהם ומי שיש לו את הקלף הגבוה יותר הוא המנצח. אני רוצה להציע את משחק מלחמת מילים ולא בגרסת המספרים המוכרת.

אופן ההכנה: בחרו נושא בו יש תחום ידע אחיד לדוגמא, כלי תחבורה או בעלי חיים ומצאו תמונות רלוונטיות באינטרנט. כתבו את השם של התמונה. הכינו כרטיסים רבים ככל האפשר והדפיסו את הקובץ. שחקו כמו משחק מלחמה רגיל רק שבמקום המספר הגבוה, האות שקרובה יותר לאות ת' היא המנצחת. אם לשני השחקנים יש את אותה אות, זהו הזמן למלחמה.

לילדים שלא יודעים לקרוא ניתן להשתמש בתמונות בלבד. אם הילדים יודעים רק את האותיות או שיש להם קושי בקריאה או מאובחנים בדיסלקסיה כנראה שתרצו לפתח את המודעות הפונולוגית שלהם. מודעות פונולוגית מאפשרת חלוקה ופירוק של מילה ולאחר מכן כתיבתה. המודעות הפונולוגית נמצאת בבסיס שיטות רבות לרכישת הקריאה.


על כן, חשוב לפתח את היכולת לומר את הצליל הפותח של מילה, ואת הצליל הסוגר. במקרה של משחק מלחמה המאפשר פיתוח המודעות הפונולוגית אנו נתייחס לצליל הפותח בלבד ואם האות שלו קרובה יותר לאות ת' בעל הקלף מנצח בסיבוב. ניתן לכתוב אות פותחת בלבד. ניתן גם לחלק את המילה שבציור להברות ובעל הקלף בו יש מילה עם הכי הרבה צלילים הוא המנצח. כך לדוגמא: המילה בלש מורכבת משלושה צלילים ונחלק אותה כך ב-ל-ש - 3 צלילים. חלוקה זו מאפשרת פיתוח מודעות פונולוגית ברמה גבוהה יותר. יש לשחק במשחק על פי הרמות השונות.

משחק נוסף: אלוף המשפטים

ההכנה: כתבו משפטים שונים, לאחר מכן הפרידו את המשפט למילים. חשוב להפריד בין חלקי המשפט ולהדביק בדפים צבעוניים. לדוגמה, יוסי לובש חולצה צבעונית. המילה יוסי תכתב על דף ירוק (שם עצם), המלה לובש על דף ורוד (פועל), המילה חולצה תכתב על דף צהוב (שם עצם) המילה צבעונית על דף לבן (שם תואר). בנוסף, הדפיסו דמויות של ג'וקר על דף בצבע חום. כמובן שאפשר בצבעים אחרים.

הכינו קוביה עם הצבעים שעל גבי הקלפים או כתבו מספרים על גב הקלף. דוגמה שמות עצם מספר 1 פעלים מספר 2 וכן הלאה. כל אחד בתורו זורק את הקוביה ולוקח את הקלף המתאים. ככל שאוספים יותר קלפים כך ניתן יהיה לחברן למשפטים.


ניתן להשתמש בקלף הג'וקר למילה לפי בחירה. השחקן שמרכיב הכי הרבה משפטים שבנויים נכון תחבירית וסמנטית מנצח. הילדים מאוד אוהבים את המשחק הזה שמטרתו לבנות משפטים נכונים והוא מסייע להעשיר את השפה.

משחק נוסף: לשיפור איכות הקריאה


משחק נוסף שעונה על הצורך בשיפור איכות הקריאה של ילדיכם נקרא פסק אותי; הוציאו קטע כלשהו מהמחשב ומחקו בו את סימני הפיסוק. בעיקר את הסימנים: פסיק, נקודה, מרכאות וסימן שאלה. גם כאן יש אפשרות להתאים לגילו של הילד. ניתן להסיר תחילה את הנקודות, לאחר מכן את הפסיקים, אחר כך לשלב את שניהם וכך הלאה.

אמרו לילד: "הוסף נקודה כאשר אתה זקוק להפסקה ארוכה בקריאה. הוסף פסיק בהפסקה קצרה יותר. הוסף נקודותיים לפני פירוט או דיבור ישיר, הוסף גרשיים בעת דיבור ישיר והוסף סימן שאלה כאשר יש שאלה. קרא את הטקסט ובדוק האם פיסקת נכון.


הכינו כרטיסיות של נקודה, פסיק, נקודותיים, מרכאות וסימן שאלה ותנו לילד כרטיסיה על כל תשובה נכונה. ככל שצובר יותר כרטיסיות כך המשימה שלו בוצעה יותר טוב. השוו בפעם הבאה עם טקסט נוסף את מספר הכרטיסים שצבר והחמיאו לו על השיפור.הכינו כרטיסיות מ 5 עד 10 פעמיים.

תהנו!


נעמה כה רומי, מורה להוראה מתקנת, שילוב משחקים בהוראה מתקנת.דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות