קשיים בכתיבה ? עדיף לטפל מוקדם ככל האפשר

​​​​

כתיבה הינה דרך להבעה של רעיונות ומחשבות והיא כמובן דרך תקשורת בחיי היום-יום, אך יש לה תפקיד לא פחות חשוב בתהליך הלמידה.

כאשר אנו לומדים, אנו נעזרים בכתיבה על-מנת לארגן את החומר. לרבים הכתיבה גם עוזרת בזכירת החומר הנלמד. לכן, אחת המשימות הראשונות בבית-הספר היא רכישת הכתיבה.

כאשר אנו מדברים על 'קשיים בכתיבה', אנו מתייחסים למספר פרמטרים: קצב הכתיבה, שגיאות כתיב, עיצוב האותיות (גם הקריאות שלהן וגם עיצוב נכון מבחינת הכיוון), והתארגנות בכתיבה (כתיבה בתוך השורות, הקפדה על אותיות שיוצאות מהשורה, שמירה על רווחים מותאמים בין מילים ובין אותיות). שימו לב שכאן ההתייחסות היא לפרמטרים של הכתיבה הטכנית. כאשר עולים שלב ומתייחסים ל'הבעה בכתב' נוספים פרמטרים נוספים וחשובים (אליהם לא נתייחס בשלב זה).


קריאה נוספת:

שלום כיתה א' - מיכל דליות

החיבוק והסיפוק שבאיפוק : הורות לילדים עם ADHD - ענת אימבר, מדריכת הורים ממכון אדלר

מתי כדאי לפנות לקלינאית תקשורת ? - ענבל בלייך-רמר, קלינאית תקשורת


אם כן, כאשר יש קשיים בכתיבה, אנחנו נראה השלכות על התפקוד האקדמי. לדוגמה, כאשר קצב הכתיבה נמוך מן הנדרש, הילד לא מספיק להעתיק מהלוח, מתקשה לסיים מבחנים בזמן המוקצב להם, והכנת שיעורי הבית נמשכת זמן רב. כאשר יש קשיים בהתארגנות בכתיבה והדבר פוגע בקריאות, הילד אינו יכול לנצל את הכלי הזה על-מנת להביע את ידיעותיו (בתשובותיו בשיעורי-הבית או במבחנים). כאשר תהליך הכתיבה איטי ומסורבל ודורש מאמץ, הילד יעדיף לכתוב כמה שפחות, תשובותיו יהיו מצומצמות והרבה פעמים יראה דפוס של הימנעות ממטלות המערבות כתיבה.


כפי שוודאי שמתם לב, הליקויים בכתיבה באים לידי ביטוי בדרכים מגוונות שכן הם יכולים לנבוע מליקוי בתפקודן של מערכות רבות העומדות בבסיס מיומנות זו. מכיוון שכך, הטיפול בקשיים הללו צריך להיות מותאם באופן אינדיבידואלי ולהתבסס על אבחון מעמיק ומדויק. באבחון יש לזהות את המהות של הקושי ולאתר את הליקויים שגורמים לו. אבחון זה מבוצע על ידי מרפאים בעיסוק התפתחותיים (*חשוב: במידה שהליקוי בכתיבה בא לידי ביטוי בשגיאות כתיב, או אז מומלץ לפנות למומחה ללקויות למידה, אשר יוכל לאפיין את דפוס השגיאות ולבנות תכנית התערבות מתאימה).


אז על קצה המזלג, מה מרפאים בעיסוק בוחנים? טונוס (מתח) שריר, גמישות במפרקי האצבעות, הפרדת תנועה באצבעות, דגם אחיזת כלי כתיבה, ויסות לחץ על כלי הכתיבה, מנח הישיבה בעת כתיבה, יעילות השימוש ביד העזר, סגנון ההעתקה, מיומנות סריקה, כיוון עיצוב אותיות, אסטרטגיות להתארגנות בכתיבה, תיאום עין-יד ועוד. תהליך הכתיבה מורכב ונשען על תפקודן של מערכות רבות ויכולות שונות ומגוונות.


הרשימה הזו לא נמצאת כאן בשביל להפחיד אתכם, אלא בשביל להמחיש עד כמה תהליך הכתיבה מורכב ונשען על תפקודן של מערכות רבות ויכולות שונות ומגוונות. אם אתם חשים שלילדכם יש קשיים בכתיבה, החופש הגדול הינו זמן נפלא לאבחן ברוגע את הנושא ולהתחיל בטיפול מתאים.


ענבר לוסיה טרינצ׳ר M.A. - מרפאה בעיסוק התפתחותית, מומחית ללקויות למידה ולתפקודי קשב.דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות

כתבה בהזמנה

איך לשפר את הקריאה?

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר. אין לעשות כל שימוש בתוכן | המידע באתר אינו מחליף ייעוץ רפואי וחוות דעת מקצועית |