החשבון הפשוט ביותר - לא רק לדיסקלקולים


תלמידים רבים בשנותיהם הראשונות ביסודי מתקשים בחישוב תרגילי חיבור וחיסור דו ספרתיים ותלת ספרתיים, בייחוד אם הם בעלי קשיים בחשבון או שאובחנו עם דיסקלקוליה.


נסו ללמד את ילדכם חיבור וחיסור בשיטת המבע"ר ואולי יחזרו לאחר חופשת הקיץ לשיעורי החשבון בבית הספר בטוחים בעצמם ועם מיומנות רבת תועלת.


מזה מספר שנים שאני מבין שהסוד הגדול ביותר בהצלחה בלימודי חשבון בבית הספר היסודי הוא ידיעת היחסים במספרים שבתוך העשרת הראשונה ( 1-10).


תלמיד שיכיר היטב תרגילי חיבור וחיסור בעשרת זו, יצלח תרגילי חיבור וחיסור מורכבים יותר. זאת מכיוון שלמעשה כל תרגיל שקיים בחיבור וחיסור מסובך ככל שיראה הוא פיתוח של מה שקורה בעשרת הראשונה.


למעשה, קיימים רק 25 תרגילים חשובים בחיבור רובם פשוטים ביותר ( למשל 2=1+1) וכן 25 תרגילים בחיסור שנגזרים מתרגילים אלו. כך לדוגמא, לתרגיל 2+3= 5 יש תרגילים נוספים הנובעים מידיעתו (נגזרת). 12+3 הוא נגזרת שלו וגם 27+34 וכך גם 358+252 הנחשב כתרגיל מורכב יותר . המשותף לתרגילים אלו הוא שבכולם נדרשת פעולת חיבור 2+3 .


ישנם תרגילי חיבור וחיסור שבהם לכאורה עניין זה לא תקף לדוגמא, 6+8 . חיבור מספרים אלו עובר את העשרת הראשונה ולכן הם נקראים שוברי עשרת. לפי השיטה המוצעת יש לחשב אותם על ידי השלמה ל-10. על כן את התרגיל 8+6 יש לפתור כך: 8+2+4= כלומר, את 6 פירקנו לשני גורמים 2+4 על מנת להשלים את ה-8 ל-10 באמצעות 2.


לפיכך, מה שצריך התלמיד להכיר הוא את 25 התרגילים הבסיסיים המכונים מבע"ר. ניקח שוב את התרגיל המדובר ( 5=2+3 ) ונראה מה הנגזרות שלו יש ארבעה כאלה: 5=2+3, 5=3+2, 2=5-3, 3=5-2. שלושת המספרים "מככבים" בצירופים השונים של התרגיל ולכן יש להכיר את התרגיל הבסיסי 5=2+3.


טבלת מבע"ר ( משלימים בעשרת הראשונה) מציגה את הצירופים האפשריים עבור העשרת הראשונה הטבלה מצורפת. כשאני מציג אותה בפני תלמידים מתקשים "נופלים הרבה אסימונים" ונראה כי הסדר החשבוני נלמד במובנים העמוקים ביותר .


הזמנה למשחק


אני מזמין גם אתכם הורים יקרים ומורים לצלם את הטבלה לגזור אותה לכרטיסיות ולבקש מהילד לסדר אותה מחדש. יש להניח את הכרטיסיות בסדר אקראי ולבקש מהילד לשלוף את התשובה הנכונה.הכותב, רן מזר הינו מורה להוראה תומכת, ממציא השיטה הנ"ל ומטפל בשיטת אלבאום.דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות