שיטה: אימפולסיביות ו- ADHD על פי קונפוציוס

הפרעת קשב וריכוז מאופיינת באימפולסיביות. אימפולסיביות גורמת לתגובה מהירה מידי שלא מאפשרת תכנון ובחירת התגובה הרצויה וגורמת להתפרצות לדברי הזולת, לפני שסיים את דבריו, מענה לשאלות שאינו קשור לשאלה שהוצגה, אמירות "לא בטאקט", התפרצות זעם ועוד. עבודה נכונה בהוראה מתקנת תכלול התייחסות לנושא האימפולסיביות במסגרתה הילד לומד לעצור, לחשוב ולתכנן וכן להגיב לאחר מחשבה. אך לא תמיד קל לילדים להיות מודעים להתנהגות האימפולסיביות, בייחוד אם הם ילדים צעירים.


אין ספק שטיפול יעיל בילדים אימפולסיביים כולל הבנה שלהם את מצבם, הבנה שהם מגיבים באופן מהיר מידי ושעליהם להאט על מנת לתכנן את תשובתם. משחר הימים מסרים מועברים ביעילות על ידי סיפורי עמים, סיפורי תנ"ך חידות, מטאפורות ומשלים. בני אדם כותבים סיפורים ומשלים ומעברים אותם מהורה לילדו. אין ספק שאנחנו מבינים נושא טוב יותר אם הוא הודגם באמצעות מטאפורה. לכן גם במקרה של פיתוח מודעות לאימפולסיביות אנחנו נשתמש בדרך זו.


קונג-פו-צה הידוע גם כקונפוציוס כתב את הספר מאמרות לפני אלפי שנים. ספר זה השפיע רבות על התפתחותה של סין ויצר דת המבוססת על תורתו. הקריאה האחרונה שלי בספר העלתה חידה מאותה התקופה שנכתבה עבור נסיך - שליט המדינה. החידה הזו בעלת מוסר השכל ומתייחסת לנושא האימפולסיביות, ליתר דיוק - להעלאת המודעות לאימפולסיביות.אני מקפידה להציג את החידה הזו לתלמידים המאובחנים עם ADHD - הפרעת קשב וריכוז - המגיעים אלי לקליניקה ברמת גן והם לרוב עונים עליה נכון ויודעים להסביר מדוע. לאחר מכן, בכל התפרצות אימפולסיבית אני מזכירה להם את המשל והם צוחקים ממנו. אין טעם להכביר במילים - הכנתי סרטון. תהנו!


שלכם,


עדן הר

מומחית לאסטרטגיות למידה


להתייעצות - כתבו למייל הישיר שלי!

דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות