טיפול רגשי משולב אסטרטגיות למבוגרים עם ADHD

9.8.2020

האם גם את/ה חש/ה חרדה ומתח בתקופה האחרונה? קושי להתארגן בעבודה מהבית? כעוס/ה יותר או עצוב יותר? האם חווית קשיי קשב וריכוז או שאובחנת בעבר עם קשיי קשב וריכוז? טיפול רגשי משולב אסטרטגיות יסייע לך לפתח חוסן במצבים הללו וייתן לך כלים להתמודדות עם ADHD כפי שבא לידי ביטוי אצלך. 

 

הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי בעוצמה גבוהה בתקופת הקורונה. למה? משום שאנשים נדרשים למלאכת הארגון: להתארגן בעבודה מהבית, לארגן את פעילויות לילדים בקיץ, לארגן חישוב מסלול קריירה חדש ועוד. ובמילים אחרות להסתגל למצב אליו קשה להסתגל גם אם אין ADHD. הקושי בהתארגנות לפעמים גורם להצפה רגשית ואז מאט את יכולתנו לבחור בהתנהגות המשרתת אותנו. כך, במקום לנווט את האוניה למחוז חפצנו אנו נסחפים לאן שהגלים לוקחים אותנו.

 

הפרעת קשב וריכוז נחשבת "הפרעה שקופה". האדם המבוגר שאובחן עם הפרעת קשב יכול להיות לא מובן לסביבתו ולעיתים להתקשות קושי של ממש בחזרה למסלול, התארגנות היום ותכנון העבודה. ואילו מצד הסביבה יזכה לביקורתיות ולשיפוטיות שכן את הפרעת הקשב לא ניתן לראות וישנן דרישות משפחתיות, לימודיות, דרישות הקשורות לקריירה. הקושי מביא לתסכול, כעס, עצב, חרדות. פסיכותרפית CBT המותאמת באופן אישי לאדם בוגר עם ADHD ומשולבת באסטרטגיות התארגנות יכולה תוך זמן קצוב לפתח את החוסן במצבים אלו.

 

התקשרו לשיחת יעוץ ללא עלות:  052-6526265

 

 

לכן, בניגוד לאנשים ה"רגילים" אדם בוגר עם הפרעת קשב וריכוז צריך להצטייד בארגז כלים שישמש אותו לאורך חייו. ארגז המלא בכלים שיעשו אותו חסין למה שהמציאות תביא. בתוך ארגז זה יופיעו כמה כלים זמינים ומותאמים עבורו לאותו הרגע שבו הוא צריך אותם. הכלים שתקבלו בטיפול.

 

אסטרטגיות התארגנות

למידת אסטרטגיות התארגנות וניהול זמן המותאמות לך יסייעו לך להגיע בזמן, עם הציוד שנדרש ולהתכונן לאתגרים שמציבים החיים כפי שהיית רוצה. לדוגמה: הגשת טפסים בזמן, הבאת הילדים בזמן לגן ולבית הספר, הגעה לפעילויות פנאי בזמן, בחירה בפעילויות פנאי מהנות כחלק מלוח הזמנים, שמירה על שגרת חיים בריאה וכו'.

 

כלים התנהגותיים רגשיים (מעולם ה-CBT)

איחור, קושי בהתארגנות, מוסחות וכו' גורמים ללחץ מוגבר ולצורך בהתנהגות מתנצלת וגורם לפספוס הזדמנויות חשובות בחיים. כך מתגבר הסטרס והכעס ומתפתחת תפיסה עצמית לפיה "אנו נכשלים בכל מעשיי ידנו" "אין טעם לנסות", "אני יודעת שאם אנסה, לא אצליח" או הגרוע מכולם "אני כישלון/לוזר...". תפיסה זו יכולה להעציב, לייאש ואף  לגרום לדיכאון וחרדות רבות. אותן החרדות שחורצות את גורלנו בסיפור שאותו אנו מספרים לעצמנו. כלים התנהגותיים רגשיים (מעולם ה-CBT), מאפשרים לאדם להתנער מהסיפור הישן שסיפר לעצמו על עצמו (לדוגמה, אני כישלון, אני לא אהוב) ולטוות סיפור רענן שמשרת אותו ואת צרכיו בקריירה, באהבה וזוגיות, בלימודיו ביחסיו המשפחתיים וכו'. פסיכותרפית CBT נתמכת במחקרים מעל ל-50 שנה הינה קצרת מועד ונחשבת למוקצבת ביותר בארצות הברית ואירופה. טיפול ה-CBT האידיאלי עבור ADHD הוא כזה המותאם למטופל על פי הפרופיל הקשבי שלו, הרקע שלו ובשיתוף פעולה איתו.

 

התקשרו לשיחת יעוץ ללא עלות:  052-6526265

 

 

כלי מודעות עצמית

מוח ה- ADHD הינו לפעמים מהיר ויצירתי. חשיבה מהירה ותגובה מהירה בעקבותיה לא מאפשרים עיבוד ראוי. ובמילים אחרות האדם לעיתים לא חושב לפני שהוא מדבר/פועל. לרכיב הזה של ADHD קוראים אימפולסיביות. האימפולסיביות יכולה להיות מאתגרת. לרוב אותו אדם שדיבר או התנהג ללא חשיבה מעמיקה מתחרט על פעולותיו שלא משרתות אותו. האימפולסיביות באופן הזה מבטלת את חופש הבחירה. המודעות העצמית תאפשר היכרות עם האימפולסיביות ובחירה בעיבוד איטי של המידע ויותר שליטה עצמית בהתנהגות והחשוב מכל בחירה בהתנהגות הרצוייה לאדם בתחום הקריירה, הזוגיות ויחסים בינאישים והנהגה עצמית לעבר מטרותיו.   

 

הכותבת היא עדן הר מומחית לקויות למידה וקשב, פסיכותרפיסטית CBT ונוירופידבק בעלת ניסיון של 18 שנים בעבודה עם ילדים, ומבוגרים המאובחנים עם ADHD. מעבירה סדנאות ומרצה.

 

לתיאום פגישה: טלפון 052-6526265

 

 

Please reload

דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

טיפול רגשי משולב אסטרטגיות למבוג...

1/10
Please reload

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות

Please reload

כתבה בהזמנה

איך לשפר את הקריאה?

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר. אין לעשות כל שימוש בתוכן | המידע באתר אינו מחליף ייעוץ רפואי וחוות דעת מקצועית |