מחשבות אוטומטיות מזיקות בהוראה מתקנת

4.7.2018

מורות להוראה מתקנת מכירות זאת היטב. תלמיד חדש מגיע למפגש, מתיישב על הכיסא ומתבקש לעשות משימה לימודית כלשהי. "אני גרוע!", "אני ממש לא טוב בתחום הזה!" אומר הילד בפנים עצובות. לפעמים, אם מדובר בילד מופנם וביישן, מילים אלו יאמרו בליבו אך הוא לא ישתף את המורה.

 

 

 

משום שהילד חושב שהוא גרוע, הוא עצוב או כועס או מתוסכל בשל הסיטואציה הלא נעימה -  מתחילות התנגדויות, הוא לא מסכים לפתור יותר משלושה תרגילים, היא לא מסכימה לקרוא או שגרוע מכך - הילדים לא משתפים אותנו בהתנגדות שלהם. ישנם ילדים שיגיעו למפגש מראש בהתנגדות גדולה. במקרים האלו אנחנו רואות שיתוף פעולה מינימלי מתוך ניסיון לרצות אותנו או את ההורים. ההתנגדות הגדולה הזו פוגמת בהתקדמות של הילד. 

 

מצד שני, דמיינו לכן מצב בו הילד המטופל בקליניקה של ההוראה המתקנת, מגיע ומשקיע בלמידה פעילה, יוזם ומציע אסטרטגיות למידה שמתאימות לו וכולו מגוייס לתהליך. ילד שמגיע בחיוך עם הרבה מוטיבציה. שמפגין תוצאות לימודיות נהדרות לאחר התערבות שלנו של הוראה מתקנת. ושדמות המורה להוראה מתקנת מהווה עבורו חוף מבטחים ועוגן. זו הדרך בה אני עובדת בשנים האחרונות בקליניקה שלי. לכן אני רואה תוצאות מאוד יפות, הן לימודיות והן רגשיות-חברתיות.

 

העבודה שאני עושה מושפעת מתחום ה-CBT. טיפול התנהגותי קוגניטיבי. והייתי רוצה לשתף ולהפיץ את אופן העבודה כדי שכמה שיותר מאיתנו יצליחו בתהליכים של ההוראה המתקנת. אני רואה זאת כשליחות. מה שאני עושה במסגרת ההוראה המתקנת הוא תחילה עבודה עם אותן המחשבות האוטומטיות שעולות לילד כאשר נתקל במשימה אברסיבית. 

 

ההגיון העומד מאחורי עבודה שכזו מבוסס בתיאוריה של בק (1976). ולא אפרט כאן את עומקה. עיקר העבודה בקליניקה של ההוראה המתקנת צריך להיות מלווה בפעילות משלימה בעלת גוון רגשי המתייחס ללימודים. על כן, אני עובדת בשני שלבים. 

 

שלב 1: הסבר פסיכו-חינוכי - אני מסבירה לילד מה הן מחשבות אוטומטיות. המחשבות האוטומטיות הן מחשבות שצצות כאשר ילדים אמורים לבצע משימה לימודית מאתגרת. ניתן להציג את ההסבר הזה גם בדרך של שיחה או דרך כלים טיפוליים שונים. אני אוהבת להציג להם את המחשבות הללו באמצעות ספר הילדים שכתבתי "הופ! הופ! הופסטרים בממלכת כרוב המוח". ספר זה מראה כיצד ההופ-סטרים, שהם יצורים קופצניים, אומרים לילדים את המשפטים האוטומטיים הללו: "אתה גרוע!", "אתה טיפש!". ואיך הילדים מרגישים בעקבות זה. הספר גם מציע דרך לכל ילד להכיר את ההופסטר שלו ולהתמודד עם נוכחות ההופ-סטר שלו, כלומר להתמודד עם המחשבות האוטומטיות המזיקות. 

 

שלב 2: הכרות עם המחשבות האוטומטיות - בשלב הזה אני רוצה שהילדים יכירו את המחשבות האוטומטיות שלהם כאשר המחשבות הללו עולות ולכן אני אוהבת לחפש את המחשבות הללו הנאמרות תוך כדי עבודה בהוראה מתקנת. הילדה אמורה לקרוא ואומרת "אוי לא! אני לא קוראת טוב!" ובנקודה זו אני מזכירה להם שמה שהם אמרו זה הופסטר ולא הם. דרך מכוונת ופעילה יותר להיכרות עם ההופסטר הוא המשחק "מה אומר ההופסטר?" שמאפשר להעלות מחשבות אוטומטיות באופן פעיל ולזהות אותן.

 

התייחסות למחשבות האוטומטיות המזיקות, לדעתי, הכרחית למורות להוראה מתקנת המלמדות ילדים המאובחנים עם לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז בתוך העבודה של המורה להוראה מתקנת. הצעה זו איננה בבחינת טיפול רגשי ולא מחליפה אותו. אך מצד שני מאפשרת לילד התמודדות כלשהי עם נדבכים רגשיים המזיקים להצלחת ההוראה המתקנת. 

 

 

 

 

הכותבת היא מורה להוראה מתקנת, מטפלת רגשית ב-CBT ומטפלת נוירופידבק. ויוצרת הערכה:

- ספר ילדים: הופ! הופ! הופסטרים

- משחק לזיהוי מחשבות אוטומטיות: מה אומר ההופסטר?

 

לשאלות:

עדן 052-6526265

edenhar1@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

טיפול רגשי משולב אסטרטגיות למבוג...

1/10
Please reload

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות

Please reload

כתבה בהזמנה

איך לשפר את הקריאה?

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר. אין לעשות כל שימוש בתוכן | המידע באתר אינו מחליף ייעוץ רפואי וחוות דעת מקצועית |