top of page

טיפול CBT לילדים עם קשיי קשב

"הוא רב עם האחות שלו, היא לא מכילה אותו וכמעט כל אחר הצהריים אני מבלה בהפרדת כוחות"


"לא נעים להגיד, כי היא נראית ילדה חמודה מאוד אבל כשהיא מתוסכלת היא מגיעה מ-0 ל-100 בכלום זמן ולרוב זה לא פרופורציונלי למה שקרה ואני מתביישת להגיד שאני לא יודעת כבר מה לעשות"


"אין לה חברות היא פשוט לבד בבית הספר ולא רוצה להשתתף באף פעילות"


פניה לטיפול רגשי/פסיכולוג לעזרה משפחתית או עזרה לילדיכם המאובחנים עם ADHD הרבה פעמים תגיע לאחר שרוויתם התנהגויות מאתגרות כמשפחה ואתם מעוניינים להחזיר את הנחת לבית תוך צמיחה מתוך הקשיים.


פניה כזו הרבה פעמים תגיע לאחר שזרעי הפורענות הבשילו ואתם כהורים מרגישים שהשליטה איננה בידיכם. לפעמים תרצו "להציל" את ילדכם מהקושי הזה, לפעמים תחוו עצב, כעס ויאוש. אולי תטילו ספק באפשרות של שיפור מצבכם המשפחתי ושיפור רווחתו האישית של ילדכם.


בכל הנוגע לטיפול ב-ADHD הרבה אפשרויות קיימות וטיפולים שונים יכולים לבוא מגישות שונות לשיפור הרווחה הרגשית של ילדכם.


קחו לדוגמא את הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי (CBT). שיטה זו שמה דגש על המחשבות ודפוסי ההתנהגות שיוצרים קושי עבורכם בהווה. ופחות מתמקדת בעבר.


טיפול CBT הינו טיפול רגשי ממוקד מטרה הנמצא בחזית הטיפולית ב-ADHD ומציע תוצאות הזהות לזה של ריטאלין (*ע"פ מחקרים מהעשור האחרון).


אם ילדכם חיים עם ADHD – הפרעת קשב וריכוז, אולי יש לכם ניסיון עם אמונות בלתי רצויות ודפוסי חשובה אוטומטים ש:

· משפיעות על הריכוז או מוסחות

· מסיטות את המוטיבציה

· מפריעות לקיים משימות רבות שלבים

· יוצרות אינטנסיביות רגשית (וקושי בויסות רגשי)טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) יכול קדם שינויים בהתנהגות שנובעת ממחשבות ואמונות שלא מועילות לנו. ואסטרטגיות גישה אליהן.


מה זה CBT?


לפי עקרונות המפתח של CBT, דפוסי מחשבות, רגשות ואמונות משחקות תפקיד משמעותי בבחירות שלנו לפעול. מחשבות אוטומטיות אלו מובילות לתסכול, עצבנות ומצוקה רגשית נוספת. לכך מתווספים סימפטומים שקשורים לרווחה נפשית כגון חרדה, מצוקה ודיכאון.


תחשבו על האירוע הבא:

לפני שאתם מגישים מצגת חשובה בעבודה, אתם חושבים: "אם אני עושה טעות אני ממש חסר יכולת". כמות העבודה שאתם רואים לפניהם מורידה לכם את המוטיבציה והדאגות הקשורות במצגת הופכות לחרדה עיקשת.


לא לוקח זמן עד שהמחשבות והרגשות שלכם משפיעים על האופן בו אתם מתמודדים עם המצב:

אתם בחרדה שמא תעשו טעות, אתם דוחים את מועד תחילת עשיית המצגת. מועד ההגשה מתקרב וכתוצאה, אתם הופכים לאפילו יותר מודאגים. חושבים שלא תעשו עבודה טובה כי לא נשאר הרבה זמן. התוצאה של המצב יכולה בקלות לחזק אמונות בלתי מועילות.


הדחיינות לא משאירה לכם ברירה ואתם עושים את המצגת ברגע האחרון. כאשר אתם מציגים את המצגת, העמיתים שלכם לעבודה מצביעים על כך שעשיתם טעות במידע שהעליתם. המנהל שלכם לאחר מכן, שולח מייל על כך שהוא ציפה למצגת יותר מדויקת.


עם הזמן, דפוסים אלו מופיעים בחיי היומיום – בעבודה, בלימודים ובמערכות היחסים:

אולי תתמקדו יותר בטעיות שלכם ותתעלמו מההישגים שלכם, תוך כדי שאתם מאמינים שאתם לא יכולים לעשות שום דבר כמו שצריך. אבל הספק העצמי הזה יכול להפוך את ההתחלה של המשימות שלכם לקשה אף יותר.


סיביטי יכול לעזור לך ללמוד להכיר ולווסת את המחשבות הללו לכדי מחשבות מתקנות שיותר מחוברות למה שקורה במציאות.


טיפול סיביטי יאפשר לשים את הדחיינות בצד ולגשת למשימות החשובות לך באופן מידי כאשר נשאר לך הרבה מאוד זמן לעשות מחקר ולבדוק את עבודתך. הצעד הראשון שלך יהיה כנראה חלוקת העבודה לחלקים קטנים ולמשימות קטנות שיותר קל להתמודד איתן כך שהעבודה כולה לא תראה לך קשה מידי לעשייה.


טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) יכול גם ללמד אתכם:

· טכניקות רגיעה

· אסטרטגיות לפתרון בעיות

· אמצעים לויסות רגשות

· להבין מה אחרים חושבים ומרגישים


איך CBT יכול לעזור להפחית סימפטומים של ADHD?

בשביל מבוגרים וילדים רבים טיפולים תרופתיים יכולים לסייע לסימפטומים ולשפר איכות חיים. אבל תרופות לא יכולות לעזור לכם ללמוד מיומנויות חדשות המקדמות שינויים לטווח ארוך. כאן טיפול CBT נכנס לתמונה ועושה את השינוי המירבי.


הרכיבים העיקריים של CBT עבור ADHD כוללים:

· הסבר פסיכו-חינוכי על הדפוסים האוטומטיים האישיים שלכם

· ארגון, רגשי-חשיבתי-תחושתי-התנהגותי והרחבת יכולת הבחירה והתכנון

· פיתוח מיומנות חשיבה המסתגלת למצבים שונים

· ניהול הנטייה למוסחות

· הפחתה של דחיינות

· הפחתה של חרדות וסימפטומים פיזיים הקשורים לחרדות

· שיפור ביטחון עצמי

· הטבה בקשיים הנלווים לויסות החושי


יש מה לעשות כדי לשפר את הסימפטומים של ADHD. אל תתנו ל-ADHD לנהל את חייכם, למדו איך להתנהל בעצמכם באמצעות הכלים היעילים של CBT.הכותבת, עדן הר.M.A. פסיכותרפיסטית בטיפול רגשי- קוגניטיבי (CBT),

מציעה טיפול רגשי, הדרכות וסדנאות לנשות/אנשי חינוך. להתייעצות: 052-6526265 או בוואטסאפ


Commentaires


דבר העורכת

ברוכים הבאים למגזין קרוסלה, מגזין לאסטרטגיות ותמיכה ב-ADHD ולקויות למידה. מיועד לכל מי שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז משפיעים על חייו...

 

כתבות מומלצות

סיפור אישי

"

"

כתבות נוספות

bottom of page